SZTE Info

kiemelt_irinyi

Az SZTE volt az országos Irinyi-verseny döntőjének házigazdája

A Szegedi Tudományegyetem volt a 49. Országos Irinyi János Középiskolai Kémiaverseny döntőjének házigazdája. A megmérettetésen csaknem kétszáz kilencedik és tízedik osztályos középiskolás vett részt.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

2017. április 21. és 23. között a Szegedi Tudományegyetem adott otthont a 49. Országos Irinyi János Középiskolai Kémiaverseny döntőjének. Egy-egy felsőoktatási intézmény a Magyar Kémikusok Egyesületével öt éven át szervezi a rangos tanulmányi verseny döntőjét, az idei volt sorozatban a negyedik alkalom, amikor Szegeden találkoztak a legjobb diákok.

Az országos - és határon túli középiskolákat is érintő - versenyen mintegy kétezren indultak. A hét kategóriában megszervezett megmérettetés háromfordulós: az iskolai, majd megyei szintet követi az országos döntő. Erre 198 diák jutott be, közülük szép számmal a határon túlról.

Irinyi_kemia_verseny
A versenyen készült képek itt megtekinthetők.

Az írásbeli elméleti és gyakorlati fordulókat - a laboratóriumban végrehajtott analitikai kémiai feladatokat – április 22-én az SZTE Kémiai Intézet épületeiben rendezték. A program este az ÁOK Nagy Oktatási épületében folytatódott. Az addig elért, összesített eredményeket Csupor Dezső egyetemi docens (SZTE GYTK) Növényi kemodiverzitás: mit tanulhatunk, és mit hasznosíthatunk a gyógynövények hatóanyagaiból? című előadását követően ismerhették meg az indulók.

Az egyes kategóriák legjobbjai, összesen huszonnégyen, másnap délelőtt - 10 perces felkészülési időt követően - 5 perces előadást tartottak egy adott témáról, ehhez táblát és krétát használhattak. Irinyi János kétszáz éve, 1817-ben született, ezért a vizsgatémák között szerepelt a többi közt a gyufa kémiája is. Az előadásokat négytagú zsűri értékelte, a végső sorrend az egy nappal korábbról hozott pontokat figyelembe véve alakult ki.

A verseny fődíját, az Irinyi-díjat Fajszi Bulcsú (Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium, felkészítő tanárok: Keglevich Kristóf, Villányi Attila) és Horváth Réka (ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, felkészítő tanár: Sebő Péter) érdemelte ki. A kiemelkedő tehetséggondozó munkáért három iskola és két tanár kapott különdíjat: a Kecskeméti Református Gimnázium, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma és Kollégiuma Pécsről, a ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, valamint Albert Attila (Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium) és Villányi Attila (Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium).

IRINYI_2017_27

SZTEinfo

Fotó: Mótyán Gergő / Kiss Márton Attila

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2017. augusztus 31.

kiemelt_Sik_Marton_SZEM

Sík Márton életében a sport már egyetemi évei alatt is központi szerepet töltött be. Az SZTE-s öregdiák mintegy húsz éven keresztül kajakozott, élsportolóként számos sikert, köztük egy olimpiai 5. helyezést is maga mögött tudhat. Ma a DÉMÁSZ Szegedi Vízisport Egyesület szakmai vezetőjeként támogatja a fiatalokat.

SZTEtelevízió

2017. szeptember 13.

kiemelt_tanevnyito2017

Olyan jelentős fejlesztések előtt áll az SZTE, amelyekkel nemzetközi rangú kutatóegyetemmé válik – jelentette ki a rektor, igazolta példákkal a kormányt képviselő igazságügyi miniszter. A Szegedi Tudományegyetem 2017-2018-as tanévet nyitó ünnepségéről készült rövid videó itt megtekinthető.

Eseménynaptár RSS

• szeptember 7. 18:00 - október 1. 18:00
    Zombori László tárlatát megnyitja: Dr. Feledy Balázs művészeti író. Hárfán közreműködik Szauer Bianka, az MTVA Virtuózok versenyének döntőse.
  • szeptember 19. 17:00 - október 15. 18:00
  • szeptember 26.
    Dr. Borechky Anna művészettörténésszel, a Bestiarium Zircense című hasonmás kiadvány szerkesztőjével beszélget Prof. Dr. Vígh Éva és Dr. Újvári Edit. A programot az SZTE Animalia Kutatóközpont, SZAB Nyelv- és Irodalomtudományi Szakbizottság szervezi.
  • szeptember 26.
    A Szent-Györgyi Albert Agórával együttműködésben 2017 tavaszán új sorozatot indítottunk: egy „vetítős” sorozatot, amelyben elsősorban szegedi és környékbeli fotóművészek/művésztanárok/hobbifotósok közreműködésével „szemet/lelket gyönyörködtető” vetítésekre kínálunk rendszeres lehetőséget. Mindezt egy kivételes adottságokkal rendelkező helyszínen, az Agóra Informatórium nevű egységében. Az őszi évad szeptemberi nyitóelőadásában vendégünk lesz a “tiszteletbeli hídépítő”, a szegedi “Hídember”: Dobóczky Zsolt. A szegedi mérnök-tanár/fotóművész eleinte diaporámáival lett ismert fotósberkekben, az utóbbi időkben pedig nagyberuházásokat fotografált végig – ahogyan mondani szokták, “az első kapavágásoktól” (például az M43-as Tisza-híd (Móra Ferenc híd) és az ELI születését). A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. További információ: www.jgypk.hu/mentorhalo
  • szeptember 27.
    A Pro Jure -Egyesület a Szegedi Joghallgatókért szervezet vendége Volom András, Magyarország első ENSZ ifjúsági küldötte, aki immáron öt éve foglalkozik az ENSZ-hez kötődő ifjúsági kezdeményezésekkel, melyeken keresztül a fiatalok kollektíven formálhatják közvetlen környezetük és az egész világ jövőjét. A rendezvényen bemutatják az ifjúsági küldöttség mibenlétét, és hogy miért is fontos a fiatalok részvétele az ENSZ folyamataiban.