Szokefalvi-Nagy_Bela_Emlekerem

Peter Šemrl professzor kapja a 19. Szőkefalvi-Nagy Béla Emlékérmet

Szőkefalvi-Nagy Béla Érem 2018

A Szőkefalvi-Nagy Erzsébet által alapított díjat minden évben olyan kiváló matematikus kaphatja, aki az Acta Scientiarum Mathematicarum (Szeged) folyóiratban magas szintű publikációs tevékenységet folytat. A folyóirat szerkesztőbizottságának javaslatára az SZTE Bolyai Intézetének Tanácsa a Szőkefalvi-Nagy Béla Érmet 2018-ban Peter Šemrl professzornak (Ljubljanai Egyetem) ítélte oda.

Semrl.Peter

Peter Šemrl a funkcionálanalízis és a lineáris algebra kiemelkedő kutatója. Alapvető eredményeket ért el a megőrzési problémák vizsgálatában, amely a funkcionálanalízis, operátorelmélet és a lineáris algebra határterülete. Eredményei a Kaplansky-sejtéssel, kommutativitást megőrző leképezésekkel, mátrixok geometriájával, operátoralgebrák lokális automorfizmusaival és rendezésizomorfizmusokkal kapcsolatban a terület fejlődése szempontjából különösen fontosaknak bizonyultak. 1995 óta öt nagyhatású dolgozatot publikált az Acta Scientiarum Mathematicarum folyóiratban, melyek egyike a legtöbb hivatkozást kapott cikke a kommutativitást megőrző leképezésekről.

Az ünnepélyes díjátadásra 2018. november 23-án (pénteken) 10:30-kor kerül sor a Bolyai Intézet Bolyai termében. Ez alkalomból Peter Šemrl „Löwner order on self-adjoint matrices and operators” címmel tart előadást.

Mellékletek: Meghívó

• november 20.
  • november 21.
  • november 23.
    Az Acta Scientiarum Mathematicarum (Szeged) folyóirat szerkesztőbizottságának javaslatára a Bolyai Intézet Tanácsa a Szőkefalvi-Nagy Béla Érmet 2018-ban Peter Šemrl professzornak (Ljubljanai Egyetem, Szlovénia) ítélte oda. A Szőkefalvi-Nagy Erzsébet által alapított díjat minden évben olyan kiváló matematikus kaphatja meg, aki az Acta Scientiarum Mathematicarum folyóiratban magas szintű publikációs tevékenységet folytat. Peter Šemrl a funkcionálanalízis és a lineáris algebra területein ért el kiemelkedő eredményeket, 1995 óta öt nagy hatású cikket publikált az Acta Scientiarum Mathematicarum folyóiratban. Ez alkalomból Peter Šemrl Löwner order on self-adjoint matrices and operators címmel tart előadást.