summer_school

Nemzetközi Nyári Iskola 2018

2018. augusztus 27. és 31. közt megrendezésre kerül az ez évi Nemzetközi Nyári Iskola. Az iskola nyelve angol. A programban magyar, osztrák és német egyetemi hallgatók vesznek részt.

Az iskolát az OMAA (Osztrák Magyar Akció Alapítvány) támogatja, így a résztvétel a magyar és osztrák hallgatóknak ingyenes.

Tematika: Zöld városok

• 2030-ban az emberek több mint 60%-a él majd városokban. A várostervezésben fokozott figyelmet szentelnek majd az épületek energiahatékonyságának a javítására és a városok kompaktabbátételére.
  • Ezzel párhuzamosan növekedni fog az energiahatékonyság. A villamosenergia termelése egyre inkább megújuló energiából és decenteralizáltan fog történni nap-, szél- és vízenergia

felhasználásával.

• A városokon belüli parkok és erdőségek szerepe nőni fog. A hulladékgazdálkodás egyre erőteljesebben fenntartható elvek alapján fog működni. Ahol az égetés elkerülhetetlen, ott az égetési technológiák CO 2 és szennnyezőanyagkibocsátását szigorú szabályozással fogják kiegészíteni.

• Az urbanizációval párhuzamosan az életszínvonal emelkedni fog. A megnőtt mobilitási igények következtében a fogyasztói kereslet a fenntartható módon működő közlekedési eszközök iránt javulni fog. Az emberek közlekedését és az áruk fokozott áramlását egyre inkább optimálisan kell megoldani, úgy a városokon belül, mint az egyes városok közt. A nagy közlekedési csomópontok egyre fontosabbá válnak majd. Hatékonyabb, biztonságosabb és környezetbarátibb technológiák fognak a közlekedésben központi szerepet kapni.

A Nyári iskola angol nyelven kerül megrendezésre.

• A program itt letölthető.
  • A program angol nyelven itt letölthető.
  • A program angol nyelvű felhívása itt letölthető.
  • A jelentkezési lap itt található.

• november 20.
  • november 21.
  • november 23.
    Az Acta Scientiarum Mathematicarum (Szeged) folyóirat szerkesztőbizottságának javaslatára a Bolyai Intézet Tanácsa a Szőkefalvi-Nagy Béla Érmet 2018-ban Peter Šemrl professzornak (Ljubljanai Egyetem, Szlovénia) ítélte oda. A Szőkefalvi-Nagy Erzsébet által alapított díjat minden évben olyan kiváló matematikus kaphatja meg, aki az Acta Scientiarum Mathematicarum folyóiratban magas szintű publikációs tevékenységet folytat. Peter Šemrl a funkcionálanalízis és a lineáris algebra területein ért el kiemelkedő eredményeket, 1995 óta öt nagy hatású cikket publikált az Acta Scientiarum Mathematicarum folyóiratban. Ez alkalomból Peter Šemrl Löwner order on self-adjoint matrices and operators címmel tart előadást.