Frankofónia Fesztivál Szeged 2015

A már hosszú évek óta hagyománnyá vált Frankofónia hónapja alkalmából a szegedi Alliance Franҫaise a Szegedi Tudományegyetem Frankofón Egyetemi Központjával együttműködésben változatos programot kínál 2015 márciusában. A fesztivál során az érdeklődők a francia kultúra világában kalandozhatnak: megismerhetik a francia chanson dzsesszes változatát, Jacques Prévert újragondolt költői világát, egy kiállítás pedig visszarepít a történelemben, az első világháború idejére.

A programot versenyek, gyerekdélután, frankofón est és különböző kulturális és nyelvi témákról szóló beszélgetés egészíti ki, sokszínű programot kínálva gimnazistáknak, egyetemi hallgatóknak és a francia nyelv és a

francia nyelvű kultúra iránt érdeklődőknek. Idén is, mint minden évben, a Frankofón Filmnapok keretein belül ünnepeljük a francia filmművészetet, melynek során új filmeket mutatunk be a legkülönbözőbb

műfajokból: ezek közül minden közönség talál számára megfelelőt. A Frankofón Fesztivál keretében Szegedre látogat számos művész, egyetemi tanár és a frankofón országok képviseletében Svájc budapesti

nagykövete is.

Kiállítás: „Az első világháború és jelentős frontvonalai”, a Belga Külügyminisztérium szervezésében 2015. március 2-től 7-ig. Helyszín: Frankofón Egyetemi Központ (CUF), Szeged, Dugonics tér 2.

A Frankofónia hónapját és a kiállítást Barbara Swinnen belga konzul nyitja meg a szegedi Frankofón Egyetemi Központban (Dugonics tér 2.) március 2-án, 17 órakor.

Ifjúsági verseny: „Az első világháború, ahogy azt a fiatalok látják” 2015. március 3-án 10 órakor a szegedi Frankofón Egyetemi Központban (CUF). A versenyre a Ságvári Endre Általános Iskola 7. és 8. osztályos

tanulóit, a Deák Ferenc Gimnázium és a Krúdy Gyula Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola tanulóit várjuk (szegedi intézmények).

Konferencia: „Az első világháború: Belgium, Franciaország és az Osztrák-Magyar Monarchia” március 4-én, 13 órakor a Frankofón Egyetemi Központban (Szeged, Dugonics tér 2.) A konferencián három, az első

világháborúval foglalkozó magyar történész fog előadást tartani: Fejérdy Gergely, Nagy Miklós, és Prof. J. Nagy László.

Konferencia: „L’art de dire” („A kimondás művészete”)

Tartja Jean-Marc Chotteau 2015. március 9-én, 10 órától a Francia Egyetemi Központban (Dugonics tér 2.), francia nyelven.

Jean-Marc Chotteau 1982-ben alapítja meg társulatát, és 1988-ban elhelyezkedik szülővárosában, Lille-ben. Turcoing-ban megalapítja a Salon de Théâtre nevű kis színházat, és itt hármas tevékenységet folytat: író,

rendező, és színész is egyben. Társulata, mely európai szintű ismertségre tesz szert, a La Virgule – Centre Transfrontalier de la Création Théâtrale (a „Színházi Alkotás Határokon átnyúló Központja”) új nevet kapja

1999-ben.

Országos francia nyelvű szavalóverseny általános iskolásoknak és gimnazistáknak 2015. március 9-én, 11 órától. Helyszín: a Bethlen Gábor Református Gimnázium könyvtára, Hódmezővásárhely, Szőnyi utca 2.

„Je dis tu à Prévert” („Prévertnek azt mondom, hogy Te”)

La Virgule társulat: Felolvasószínház

Magyarországi turné (Budapest, Debrecen, Miskolc, Hódmezővásárhely és Pécs) március 5. és 11. között.

Minden felnőtt, illetve fiatalkorú számára, 13 éves kor felett, francia nyelven.

Hódmezővásárhelyen 2015. március 9-én, 15 órakor a Bethlen Gábor Református Gimnázium könyvtárában (Hódmezővásárhely, Szőnyi utca 2.)

„Én mindenkit tegezek, akit szeretek” – írta Prévert. Jean-Marc Chotteau és Éric Leblanc színészek úgy döntöttek, a nagy költő műveiből idézve tegezik Prévert-t. A „Prévertnek azt mondom, hogy Te” egy kis

színdarab, mely a szabadságérzetet mutatja be verseken, dalokon, filmrészleteken keresztül.

Francia nyelvű társalgási est 4#: Beszélgetés a frankofóniáról 2015. március 12-én, 18 órákor, a szegedi Egyetemi Sikerközpontban. (Szeged, Dugonics tér 2.)

A Débat Duo koncertje 2015. március 12-én, 20 órákor. Helyszín: Piano Club (Szeged, Kölcsey utca 4.) A belépés ingyenes.

Frankofón est 2015. március 12-én, 22 órától. Helyszín: Piano Club (Szeged, Kölcsey utca 4.) Belépő: 500 HUF.

Gyerekdélután: „vízköpők”. Kézműves foglalkozás (gyurmázás, agyagozás) a párizsi Notre-Dame székesegyház vízköpőinek felfedezése kapcsán 2015. március 13-án, 16 órakor. Helyszín: Alliance Franҫaise de Szeged,

Dugonics tér 2.

Konferencia: A Frankofónia és Svájc”

Tartja Jean-François Paroz 2015. március 18-án, 14 órától a Francia Egyetemi Központban (Dugonics tér 2.), francia nyelven.

forrás: szegedma.hu